Stránka plná nástrojů a informací z celého světa.
Obojí je správně, je to jedno ze dvou českých národních plemen slepic. Bylo vyšlechtěno po 2. světové válce na Šumavě – odtud oficiální název. Lidový název zlatuška zase odkazuje na zlatou barvu, kterou se tyto slípky honosí a navíc ji mají zdobenou černým stříkáním. Kohout je barevnější, k základní zlaté má přidanou i zrzavou a černý ocas, stejná je stvolová kresba na závěsech krku a ocasu.
Okrasné keře typu túje, jalovec nebo cypřiš už nejsou v módě. Lidé mají zájem o tzv. živé zahrady, které nabízejí nejen krásu, ale i plody plné vitamínů.
Na začátku 70. let byla nejmladším členem divadla Semafor. Vystupovala se slavnými dvojicemi Šimek–Grossmann a Suchý–Šlitr. Pak začala zpívat v kapele Petra Spáleného, s kterým se stali partnery i v životě.
Vrch Plešivec v Brdské vrchovině se tyčí do nadmořské výšky 654 metrů nedaleko městyse Jince. Turisté se na něj vydávají jak kvůli nezaměnitelným výhledům, tak pro jeho mystičnost. Podle pověstí se něm objevil drak i ďábel a konat se tam měly i slety čarodějnic.
Vlastivědný klub Votice založila skupina místních, kterým nebyl lhostejný smutný osud památek, které se na Voticku koncem 70 a počátkem 80 let často likvidovaly nebo se jim nedostávala patřičná ochrana. Už celých 42 let klub od jeho založení vede Antonín Holubovský. Milovník historie i technických památek, které umí i opravit.
Topinambur – hlíznatá zelenina, která si labužníky podmanila ořechovou nasládlou chutí, připomíná artyčoky i jedlé kaštany. Zajímavé je, že topinambur můžete jíst i syrový, lidově označovaný jako „židovské brambory“.
Blanenské železárny byly jedním z největších producentů litiny v Rakousko-Uherské monarchii. Za starohraběte Hugo Franze Salma-Reifferscheidta, který nad nimi převzal správu v roce 1806, získaly železárny evropskou proslulost.
Horské sedlo Skřítek s nadmořskou výškou 874 metrů odděluje Jeseníky od Hraběšické vrchoviny. Odpradávna bylo významné pro dopravu, která tady i dnes překonává po hlavní silnici horský masív. Je ale zároveň i místem zasvěceným přírodě. Nachází se tu rezervace chránící rozsáhlé rašeliniště. A je i vyhledávaným cílem turistů, cyklistů a v zimě běžkařů. Centrem sedla je prastará horská chata z 19. století.
Pro její stavby je charakteristické použití skla a kovu. Architektka Eva Jiřičná proslula návrhem skleněných schodů, interiérů londýnských a newyorských módních obchodů a butiků.
V parcích, v přírodě, nebo často i pouze na ulicích měst často potkáváme mnoho lidí, kteří pro svou dobrou zdravotní kondici běhají. Pokud někdo začal s běháním v létě, je už touto dobou takzvaně „zaběhnutý“ a nemá větší problémy. Jenomže právě nyní se do běhu pouští mnoho z těch, kteří si běhání dali za velké novoroční předsevzetí. Hlavní pravidlo pak zní: postupně a pravidelně.
Hodiny od firmy Ludvík Heinz z Prahy byly na věž kostela svatého Mikuláše v Praskolesích umístěny v říjnu roku 1914. Tradovalo se o nich, že jdou tak přesně, že i průvodčí kolem projíždějících vlaků si podle nich mohli seřizovat služební hodinky.
Historie novoročních přání sahá do první poloviny 19. století. Tehdy bylo zvykem, že šlechtici ve vánočním čase osobně navštěvovali své známé a přáli jim vše nejlepší k Vánocům i do nového roku.
V moderních kamnech se dnes zatápí úplně jinak než dříve a navíc, co si budeme namlouvat, letáky ze supermarketů už nehoří jako dřívější deníky. Jak správně topit?
Mukařov v Českém středohoří je součástí obce Lovečkovice. Nachází se v nadmořské výšce 568 metrů. V první polovině dvacátého století býval Mukařov bohatou vsí, což dokládají krásná velká stavení, která se dodnes dochovala. V okolí Mukařova se pěstovalo kromě lnu a máku také ovoce, které se po Labi vyváželo do Hamburku.
Největší sbírku historických nočníků a toalet dali dohromady manželé Renáta a Jan Sedláčkovi. Obsahuje přes 2 500 exponátů z období od 15. století až po současnost: nočníky různých tvarů, užití i materiálů, urinační nádoby, klozetové truhly, židle, křesla, cestovní záchody, pisoáry i bidety. K unikátům patří nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, pro Lincolnovu ložnici v Bílém domě, pro Titanic, pro čínského císaře Čchie-lunga nebo mobilní toalety používané astronauty.
Recept na koktejl zvaný Cosmopolitan nám prozradil známý barman z vyhlášeného koktejlového Bugsys’s baru v Praze Honza Braniš. Tento koktejl proslavila také čtveřice dam ze slavného televizního seriálu Sex ve městě.
Rané dějiny českého státu jsou dobou zahalenou v mlhách legend a jména mnohých knížat jsou mytická. Třetím, zcela prokazatelně doloženým panovníkem byl Vratislav I., druhorozený syn knížete Bořivoje a kněžny Ludmily.
Dokud si lidé budou umět dělat legraci, bude svět v pořádku. Recesisté z obce Tři Studně na Vysočině se už před dvaceti lety rozhodli, že prostor před místní galerií vyhlásí nejmenším náměstím. Mají pro něj dokonce vlastní vyhlášku, kterou je radno dodržovat.
Prvním pěstitelem jahod v Čechách byl Rudolf Strimpl, který si sazenice přivezl z Ameriky. Rodák z Prahy podle nových poznatků badatelů bydlel deset let v Sedlčanech a teprve poté se přesunul na statek v Chlístově na Benešovsku.
Vánoce vrcholí a mnozí už dokonce plánují Silvestrovské oslavy. Svátky si chceme užít všichni, ale většinou zapomínáme, že nám z přílišného popíjení alkoholu může být špatně. K oslavám ale alkohol patří. Jak to tedy vyřešit? Hodování si můžete užít, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad.
Slovácký verbuňk je mužský skočný lidový tanec, který byl roku 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
Štramberk je místo s jedinečnou geologickou a pravěkou minulostí. Poznat ji můžete ve stálé expozici Muzea Šipka v centru městečka, jen pár kroků od náměstí. Je pobočkou Muzea Novojičínska a patří k oblíbeným návštěvnickým cílům. Muzejní expozici vévodí model známé jeskyně Šipky. Návštěvníci se do ní dostanou skrz velkou vyčiněnou kožešinu. Obydlí pravěkých lidí má vpravdě syrovou atmosféru.
Recept na koktejl Cosmolitan jako ze Sexu ve městě. Desatero Ladislava Špačka: Co nikdy nedělat u stolu, abyste ostatním nekazili chuť k jídlu. Obložený chlebíček potěší oko i chuťové pohárky. Soutěž.
Obložené chlebíčky jsou česká specialita. Dobroty na pár kousnutí nám dělají radost nejen na Silvestra, ale také na oslavách všeho druhu. Jejich výroba je tak trochu umění. Šéfkuchařka Eva Novosadová obloží až 120 chlebíčků za hodinu, což znamená jeden za půl minuty. Prý je to hlavně o přípravě.
Rozhledna jménem Kožich se nachází u vesničky Libákovice, která je částí obce Řenče na jižním Plzeňsku. Rozhledna tam stojí od konce roku 2007 a snoubí v sobě vyhlídkovou věž s vysílačem mobilního operátora. Při výstupu na vrchol je potřeba zdolat 120 schodů. Vysílač je vysoký 35 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů.
Přes sedm milionů tun železné rudy kdysi vykutali havíři z šachty v Chrustenicích na Berounsku. Těžba se tam zastavila v roce 1965 a dnes je tam skanzen. Běžně je otevřený jen o víkendu v letních měsících. Redaktor Radek Duchoň se tam ale výjimečně podíval i na přelomu roku.
Ačkoliv podlaha možná není tím prvním, co při příchodu do bytu upoutá vaši pozornost, pro každý interiér je klíčová. Správná volba materiálů a technologií může významně ovlivnit nejen vzhled a trvanlivost, ale také komfort a energetickou efektivitu každého prostoru.
Dolní Břežany ve Středočeském kraji proslavilo keltské hradiště Závist. Právě v jeho blízkosti byl v inspiraci keltskými symboly v roce 2016 vybudován zajímavě řešený hřbitov, který se pro místní stal nejen místem posledního odpočinku. Svou magickou atmosférou přitahuje mnoho návštěvníků ke klidnému rozjímání i spočinutí uprostřed přírody.
Zdeňka Burianová se narodila ve vesnici Lendsedly. Do sousedních Hrusic ale chodila do školy. A jako malá zažila pohádkově zasněžené zimy jako z obrázků Josefa Lady. A osobně poznala dokonce i samotného pana malíře, kterému jako pětiletá mohla sedět na klíně. Nejen to ji s rodinou známého českého umělce spojilo na zbytek jejího života.
Kam až sahá historie svařeného vína, o tom se vedou spory. Můžeme se přiklonit k teorii, že za tento lahodný kořeněný mok mohou staří Římané. Ti během svých dlouhých válečných tažení hledali způsob, jak víno co nejdéle uchovat čerstvé. Protože jiné metody neznali, nápoj konzervovali přidáním medu a citrusů.
Letošní rok byl kromě jiného „kafkovský“. V červnu totiž uplynulo sto let od úmrtí Franze Kafky. Pražského židovského spisovatele, který svá díla psal německy, ale uměl také česky.
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko-Máchův kraj se nachází především na území Libereckého a Středočeského kraje. Je to krajina pískovcových skal, ve kterých příroda vytvořila řadu pozoruhodných objektů, a člověk postavil mnoho hradů. Z většiny jsou dnes zříceniny, některé sotva patrné. Jednou takovou jsou pozůstatky hradu Čap nedaleko Dubé na Českolipsku, kde se ovšem na skále dochoval mohutný třímetrový pískovcový kyj od nepaměti zvaný Čapská palice.
Blíží se oslavy příchodu nového roku a s tím přichází i zvýšená konzumace alkoholu. Setkáváme se s více lidmi, přáteli, sousedy, s kterými si budeme chtít přiťuknout. Lze se na to nějak rozumně připravit?
Víte, že existuje Řád svatého Huberta? Svatý Hubert je patronem jezdců, střelců, lovců a myslivců. A právě myslivce Řád svatého Huberta sdružuje. Má velmi vzácnou historii. Je to odkaz Loveckého bratrstva založeného v roce 1695. Sídlí na Kuksu ve východních Čechách.
V zimních měsících si zahrádkáři mohou udělat malou dovolenou. Jen tak odpočívat nebo plánovat, co na jaře vylepší. Koho ale nicnedělání nebaví, může vyrazit do zahrady s konví, kartáčem nebo nůžkami. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Hudební skupinu SUPer můžete slyšet na mnoha akcích nejen na Benešovsku. Celkem pět zdatných amatérských hudebníků svedla dohromady společná láska k hudbě a dnes tvoří skvělou partu. Pro zájemce doslova zahrají cokoliv na přání. S trochou nadsázky o sobě tvrdí, že hrají vše od country až po „železo“.
Nejenom oslavy Silvestra, ale možná i nějaké novoroční setkání nebo slavnostní oběd s rodinou bude vyžadovat dobré chování u stolu. Jak bychom se měli chovat u tabule, abychom nikomu nekazili zážitek?
Jedna z významných bitev takzvané sedmileté války se odehrála u Kolína. Ve zmíněném střetnutí spolu válčilo mnoho států nejen v Evropě, ale i v koloniích, dá se tedy označovat jako první světový konflikt.
U Sobotky v Královéhradeckém kraji jen málokdo přehlédne jednu z dominant Českého ráje, barokní zámek Humprecht. Unikátní oválná stavba inspirovaná dobovou italskou architekturou je jedinou svého druhu u nás. Letos tam navíc zahájili celoroční návštěvnický provoz. A tak na prohlídku můžete nově zavítat i v zimě.
Slovo punč má původ v hindském výrazu pánč, což znamená pět, protože obsahoval těchto pět přísad: alkohol, cukr, citrón, čaj a koření. Z Indie se do Anglie dostal díky námořníkům už na začátku 17. století.
Česká umělecká avantgarda byla počátkem 20. let 20. století jedním z výrazných znaků mladého Československa. A k jejím nejvýraznějším představitelům patřil i spisovatel Vladislav Vančura.
Botanická zahrada hlavního města Prahy otevřela poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozici rozzářily roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny v Kunraticích u Cvikova. Výstava nazvaná Křišťálová zahrada představuje ve dne unikátní skleněné instalace, které se při večerních prohlídkách hrou světel a hudby mění v pohádkovou říši.
Jaromír Kubů byl kastelánem na Karlštejně neuvěřitelných jedenatřicet let. Podle všeho na něm strávil víc nocí než sám Karel IV. A protože tam zažil spoustu nejrůznějších událostí, napsal o tom dokonce i knížku. Jmenuje se Noci a dny na Karlštejně a odhaluje nejedno tajemství. Třeba že na hradě straší Půďák.
Podnikatel, který dal jméno karmě – tedy průtokovému plynovému ohřívači – byl Karel Macháček. Značku stvořil z prvních slabik svého křestního jména a příjmení.
Když byste se někdy chtěli podívat do pohádky, můžete se vydat do Pohádkové kovárny v jihočeském Selibově. Celý tento kraj je vyloženě pohádkový. A také písničkový. Nedaleko jsou Maletice, o kterých se zpívá, že stojí na břehu Blanice. Selibov se nachází nedaleko Písku, kde se dá projít tou Putimskou branou, ale to se musíte vypravit směrem k Protivínu, kam netrvá cesta hodinu. A za kopcem je slavný Tálínský rybník.
Zpěvačka Radůza vydala druhé vánoční album. Je plné písniček o rodině, která v těžkých chvílích držela při sobě. A také o místech, která má osobitá písničkářka ve svém srdci a která ji inspirují. Před pár lety se přestěhovala z Kladna do Berouna. A přestože se jí neodcházelo snadno, cítí, že město nad Berounkou ji přijalo s otevřenou náručí.
Prezident Masaryk byl nenáročný strávník. Oblíbil si tradiční česká jídla a na sváteční tabuli se objevovaly ryby i zvěřina z lánské obory. Místo dezertu bývalo cukroví a sušené ovoce. V rodině si velké dárky nedávali, spíš mysleli na ostatní. Rádi potěšili drobným dárkem personál lánského zámku nebo místní děti.
Zahrádkáři zazimovali rostliny, vypustili nádrže s vodou, zaklidili nářadí a uchýlili se do tepla svých domovů. Teď mají čas začít přemýšlet o nadcházející sezóně. Začátečníci se možná nevyhnou krokům, které zahradu zprvu prodraží, ale ve finále hodně ušetří.
Obec Mladkov se nachází v nejnižší části Orlických hor, v Mladkovské vrchovině, asi 14 kilometrů od Žamberku. Vysoký smrk ztepilý patří k dominantám obce, i když neroste přímo na náměstí. Stojí na břehu Tiché Orlice, hned vedle budovy modlitebny církve bratrské, jen pár desítek metrů od kostela sv. Jana Křtitele. Díky jeho výšce, ale zejména rozložitým a mohutným větvím, které sahají až k zemi, ho určitě nepřehlédnete.