Stránka plná nástrojů a informací z celého světa.
První novorozenec z babyboxu roku 2025 nakonec zůstává u rodičů – jaké šance najít pomoc mají lidé s dítětem, ale bez domova? Útočník z New Orleans byl osamělým vlkem – co se ví o motivu jeho útoku? A jak hodnotí novou verzi slovenské státní hymny skladatel Vladimír Franz?
Prezident Petr Pavel v novoročním projevu řekl, že celková ekonomická situace naší země není špatná. Měl ve svém hodnocení pravdu a je možné jeho tvrzení doložit? „Vyzdvihl bych, že jsme těmi ekonomickými krizemi prošli stále s mimořádně nízkou mírou nezaměstnanosti, takže z hlediska sociálního smíru a soudržnosti není situace nějak výrazně špatná,“ hodnotí nový náměstek ministra financí Tomáš Holub, bývalý člen bankovní rady České národní banky.
Údolí smaragdové řeky Soči ve Slovinsku je jak vystřižené z cestovatelského katalogu. S nádhernou panenskou přírodou však ostře kontrastuje nadšený a někdy i vyděšený jekot části návštěvníků. Kaňony na Soči jsou totiž vyhlášeným místem pro provozování tzv. canyoningu, při kterém účastníci zdolávají údolí vodního toku pomocí skoků, skluzů či šplhání po skalách. Hladinu adrenalinu si můžete polechtat třeba v kaňonu Sušec nedaleko města Bovec v Triglavském národním parku.
Když o nějakém místě řeknete, že tam lišky dávají dobrou noc, znamená to, že jde o zapadákov. To o Londýně rozhodně neplatí, a přesto právě tam se večer před spaním s liškou můžete velmi snadno potkat. V britské metropoli jich totiž žije nejméně deset tisíc. Noru si už před lety vyhloubily také u Janet a Dena na zahradě.
Vysoké Tatry loni v říjnu přišly o jednu z nejpoutavějších atrakcí. Vichřice odnesla nejvýše položenou kadibudku na Slovensku. Proslavila se hlavně panoramatickým oknem od podlahy po strop, které trůnícímu návštěvníkovi umožnilo rozhled na štíty velehor. S novou sezonou je ale kadibudka u chaty pod Rysmi zpět a ještě lepší než dřív. Do návrhů, vynášek materiálu a stavby se zapojily desítky lidí.
Už za pár měsíců se na trať vrátí možná nejznámější vlak z Východního Německa. Říkalo se mu Delfín nebo taky Vindobona, podle spoje, na kterém tato souprava jezdila nejčastěji. Jeden kus teď prochází důkladnou opravou a ještě letos by se měl podívat i do Česka.
V roce 2022, krátce po začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu, začala virtuální kampaň Make Kralovec Czech Again, podle které by ruská exkláva u Baltského moře byla opět česká. Málokdo ale tušil, že o české vlajce nad Královcem se zpívá v pravděpodobně jediné české námořní písničce. Složili ji v roce 2014 Poláci, zpívá se polsky a jmenuje se Czeska Szanta.
Světově proslulá libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Na stole lidé očekávají jemná pečená masíčka, humus a spoustu zelených salátků. Libanonské restaurace v zahraničí také obvykle patří k těm dražším. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. Hlavně v tamních horách si totiž lidé dopřávají jídla výrazně zemitější.
Co přinese ekonomický vývoj v roce 2025 domácnostem? Jak ovlivní zaměstnanecké příjmy změny zákoníku práce? Jaký bude nadcházející rok pro osoby samostatně výdělečně činné? Ovlivní ceny plynu v Česku konec tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu? Bude státem vlastněná společnost NET4GAS za uplynulý rok ve ztrátě? A jak jsou domovy s pečovatelskou službou zabezpečené před požáry?
Americký režisér Robert Eggers natočil novou verzi klasického hororu o Drákulovi. Film Nosferatu má dnes, 2. ledna premiéru v českých kinech jako jeden z prvních snímků letošního roku. „Robert Eggers se rád pohybuje na hraně legend, mýtů a historických reálií,“ říká filmový kritik Radiožurnálu Pavel Sladký. „Společně se svým kameramanem Jarinem Blaschkem stvořili skvělé, výtvarně velmi působivé symbolické obrazy,“ hodnotí.
Jak vypadá zákulisí seriálů a filmů v České televizi? Společně s Pavlem Hénikem, vedoucím scénického provozu ČT, ho v rozhovoru prozkoumává Lucie Výborná. „Každý desátý člověk, kterého potkáme na Kavčích horách, spadá do scénického provozu,“ popisuje Pavel Hénik a vypočítává pestrou škálu profesí od truhlářů, sochařů, rekvizitářů přes maskéry až po experty na speciální efekty.
Obchodník se smrtí. Viktor But. Asi nejznámější pašerák zbraní v historii. Skoupil starý sovětský arzenál, zaplavil s ním Afriku a nechutně zbohatl. Pak spadla klec. Ve Vinohradské 12 přinášíme příběh Nicholase Schmidla: Odzbrojení Viktora Buta. Díl III.: Osudová chyba. Čte Matěj Skalický.
Poslechněte si projev prezidenta republiky Petra Pavla
„Přijetí eura by vyhloubilo víc příkopů.“ Co v projevu prezidenta zaujalo Jana Skopečka z ODS?
Poslechněte si hodnocení komentátora Českého rozhlasu Ondřeje Konráda.
„Moderace politické debaty mezi vládou a opozicí zůstala spíš na papíře.“ Jak projev prezidenta okomentoval Radek Vondráček z hnutí ANO?
„Literatura je v našich dějinách a kultuře vnímána jako něco významného, jako spoluurčující naši identitu,“ říká historik a ředitel Památníku národního písemnictví Michal Stehlík. Jak hodnotí svůj první rok ve funkci? Daří se mu instituci oživit? A za jakých okolností přišel na svět podcast Přepište dějiny? Poslechněte si rozhovor.
Jaké dopady může mít konec dodávek ruského plynu přes Ukrajinu? Jaký vývoj české ekonomiky i mezd předpokládají v roce 2025 zástupci firem a zaměstnanců? A jak rušné byly poslední dny minulého roku pro Horskou službu?
Od Nového roku bude pro obce platit povinnost třídit textilní odpad. Podle jakých pravidel by mělo třídění probíhat? Vyplatí se zálohovat PET lahve a plechovky? Jak by mělo vypadat komplexní a efektivní řešení pro likvidaci veškerého komunálního odpadu? Vladimír Kroc se zeptal starostky obce Sudice, předsedkyně Komise životního prostředí a členky předsednictva Svazu měst a obcí Olgy Dočkalové.
Miluje objevování receptů. Nejvíce si jich přiváží ze zahraničí, zejména ze slunné Itálie. Co ji na italské gastronomii tolik přitahuje? Čím bychom se mohli u Italů v kuchyni inspirovat? A co nesmí chybět na silvestrovském stole v žádné italské rodině? Silvestrovským hostem Radiožurnálu byla Martina Kunstovná, zakladatelka blogu Bistro Sezóna.
Jak se česká politická scéna vyrovnala s výzvami, které přinesl právě uplynulý rok? Jaké šance se v novém letopočtu rýsují pro ukončení bojů na Ukrajině? A do jaké míry vedení měst a obcí v Česku využívá nástroje na regulaci silvestrovských ohňostrojů a odpalování zábavní pyrotechniky?
Investigativní tým Radiožurnálu letos odhalil, jak fungují ruskojazyčné gangy, které v Česku shání lidi na praní špinavých peněz. Ty často pochází z internetových podvodů. Gangy najímají majitele bankovních účtů. Na ně pošlou kradené peníze, které pak majitel účtu nebo další prostředník vybere. Majitelé zapůjčených účtů bývají přitom nakonec jediní, kteří z celé skupiny končí u soudu. Policie je totiž dokáže jednoduše odhalit.
Obnošené tričko nebo mikina – tisíce tun takového odpadu každoročně Češi vyřadí ze svých skříní. Kam ale míří dál? Třídění textilu bylo zatím v Česku dobrovolné. Od Nového roku se to ale změní. Možnost třídit textil musí nabídnout každá obec. Podle ministerstva životního prostředí měly obce na přípravu pět let. Na rozšíření sběrných nádob navíc mohly využít dotace. Ideálně by tak žádné staré oblečení a obuv už neměly končit na skládkách.
Na letošním festivalu Prix Bohemia Radio si Lucie Výborná povídala s bývalým fotbalistou a fotbalovým expertem Radiožurnálu Sport Pavlem Horváthem. Jak vnímá práci v rozhlase? „Pro mě to je úplně jiný pohled na sport. Diametrálně. Myslím si, že lidsky mě to úplně posouvá do jiných dimenzí. Potkávám se se spoustou známých lidí a baví mě to moc. A vidím hlavně, že to baví naše posluchače,“ vypráví. S jakým problémem se Pavel Horváth nejen v zimě musel při fotbale vypořádávat?
Co se stane, když si moderátor splete čas a program vysílání? A co na to senátní pávi? Poslechněte si již tradiční výběr nejpovedenějších přeřeků našich moderátorů, redaktorů i reportérů, kterou jako každý rok připravil Jiří Štefl.
Konec roku láká k rekapitulaci – jaká přeřeknutí se moderátorům Radiožurnálu povedla v tomto roce? Poslechněte si již tradiční výběr nejpovedenějších přeřeků našich moderátorů, redaktorů i reportérů, kterou jako každý rok připravil Jiří Štefl.
Konec roku láká k rekapitulaci – jaká přeřeknutí se moderátorům Radiožurnálu povedla v tomto roce? Poslechněte si již tradiční výběr nejpovedenějších přeřeků našich moderátorů, redaktorů i reportérů, kterou jako každý rok připravil Jiří Štefl.
Konec roku láká k rekapitulaci – jaká přeřeknutí se moderátorům Radiožurnálu povedla v tomto roce? Poslechněte si již tradiční výběr nejpovedenějších přeřeků našich moderátorů, redaktorů i reportérů, kterou jako každý rok připravil Jiří Štefl.
Konec roku láká k rekapitulaci – jaká přeřeknutí se moderátorům Radiožurnálu povedla v tomto roce? Poslechněte si již tradiční výběr nejpovedenějších přeřeků našich moderátorů, redaktorů i reportérů, kterou jako každý rok připravil Jiří Štefl.
Obchodník se smrtí. Viktor But. Asi nejznámější pašerák zbraní v historii. Skoupil starý sovětský arzenál, zaplavil s ním Afriku a nechutně zbohatl. Pak spadla klec. Ve Vinohradské 12 přinášíme příběh Nicholase Schmidla: Odzbrojení Viktora Buta. Díl II.: Velký šéf. Čte Matěj Skalický.
Proč v poslední době proudí do Česka převážně plyn z Ruska? Změní se to po Novém roce? Proč v Česku rekordně klesá počet nově narozených dětí? A může americký miliardář Elon Musk ovlivnit výsledek německých předčasných voleb?
Od počátku nového roku se ruší možnost umisťovat nezaopatřené děti do tří let v kojeneckých ústavech. Je náš systém péče na tuto změnu dostatečně připraven? Co bude s dětmi, které v nich zatím žily? „Některé se vrátily do rodiny, pro některé se našla náhradní rodinná péče, některé zůstanou v zařízeních, kde to zákon umožňuje,“ říká zástupce ombudsmana a člen Rady vlády pro lidská práva Vít Alexander Schorm.
Jaký bude vývoj české ekonomiky v novém roce a jak bude záviset na spotřebitelské důvěře? Jakou stopu zanechal Jimmy Carter v amerických prezidentských dějinách i na světové scéně? A proč na českých horách zažívají lyžaři dopravní kolapsy?
„Prohlašuji vaše partnerství za právoplatně uzavřené.” Od Nového roku budou moct takovou větu slyšet při svatebním obřadu stejnopohlavní páry. Novela občanského zákoníku jim nakonec nedala právo uzavírat manželství ani společně adoptovat děti. Některá práva budou mít ale nově stejná jako manželé. Budou taky moct osvojit dítě svého partnera.
„Je přece nesmysl, abych vám popsala, jak něco hraji, jak na to myslím. Proč bych to měla vůbec dávat do slov, když to kouzlo vzniká mezi jevištěm a hledištěm?“ zamýšlí se Tereza Kostková, moderátorka Blízkých setkání, nad častým motivem zpovídání herců. Jak se za mikrofonem rozhlasu cítí divadelník souboru Vosto5 a autor Vyvážené revue? „Zjistil jsem, že dokážu v jakékoli situaci reagovat na jakoukoli chybu a vlastně se z ní nějakým způsobem dostat,“ líčí Ondřej Cihlář.
Investigativní tým Radiožurnálu začátkem prosince upozornil na nezvykle vysoké odměny, které ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka v roce 2023 udělil své asistentce. Celkem šlo o 857 tisíc korun. Případ bude mít dohru i po Novém roce. Zastupitelé hlavního města na posledním letošním jednání pověřili primátora Bohuslava Svobodu z ODS, aby nechal ke způsobu rozdělování odměn na magistrátu zpracovat právní analýzu.
Pivo je v Česku národním nápojem, stejné postavení má i v Belgii. Právě tyto dvě země se postavily do čela úsilí sdružit pivní země v Evropě a zabránit snahám zařadit pivo ke tvrdému alkoholu se všemi restrikcemi, které se na něj mohou vztahovat. Čech teď stanul také v čele Pivního klubu Evropského parlamentu. „Chceme říjen prohlásit za měsíc piva,“ prozrazuje své plány europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.
Obchodník se smrtí. Viktor But. Asi nejznámější pašerák zbraní v historii. Skoupil starý sovětský arzenál, zaplavil s ním Afriku a nechutně zbohatl. Pak spadla klec. Ve Vinohradské 12 přinášíme příběh Nicholase Schmidla: Odzbrojení Viktora Buta. Díl I.: Já, Viktor But. Čte Matěj Skalický.
Při natáčení rozhovorů pro Příběhy 20. století a pro archiv Paměť národa se setkáváme většinou s lidmi vyššího věku. Je to práce, která má silný osobní rozměr: lidé nám často svěřují citlivé privátní záležitosti, vznikají při tom (nebo se prohlubují) naše vzájemné vztahy, některá setkání přerostou v přátelství. K tomu také patří, že se člověk musí vyrovnávat s mnoha odchody z tohoto světa. V posledních Příbězích připomínáme několik osobností, které v roce 2024 zemřely.
Co mohlo způsobit havárii dopravního letadla v Jižní Koreji? Zmizí díky zavedení jednotné nabíječky z trhu ty nebezpečné? Kdo je teď z pohledu Evropské unie gruzínskou hlavou státu? A bylo jasné hned od začátku, že se 29. prosince roku 1989 stane československým prezidentem právě Václav Havel? Poselchněte si celou polední publicistiku s Vladimírem Krocem.
Marie Bartošová patří k předním tuzemským fotografkám jídla, přestože původně chtěla být módní fotografkou. Profesionální tvorbě se věnuje už víc než 15 let, vystudovala reklamní tvorbu v oboru fotografie a nafotila už více než 30 kuchařek. „Trend je teď o přirozenosti, že radši budu mít trošku míň technicky dokonalou fotku, ale jídlo tam musí vypadat opravdu dobře,“ vysvětluje v pořadu Host Radiožurnálu fotografka jídla Bartošová.
Kojenecké ústavy v Česku končí. Delší dobu už neplnily svůj účel, a tak byly ze systému vyškrtnuty. Děti mladší čtyř let nebude možné od Nového roku umisťovat do ústavní péče. Zakazuje to schválená novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
Za pět dní začne platit vládní důchodová reforma. Věk odchodu do penze se na jejím základě bude postupně zvyšovat, do budoucna se má z dnešních 65 let posunout na 67 let, přičemž naplno se opatření projeví na lidech narozených po roce 1989. Reforma nakonec omezuje skupinu lidí s nárokem na předčasný důchod bez jeho krácení – nejrizikovější profese v ní čítají 12 tisíc pozic namísto původních 125 tisíc. Od roku 2026 také na dobu 10 let snižuje výpočet nových penzí.
Co by pro Ukrajinu znamenalo, kdyby Slovensko zastavilo dodávky elektřiny? Jak reálný je plán na to, že by Slovensko hostilo mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou? A co budou zkoumat dvě výpravy Masarykovy univerzity na Antarktidě? Poslechněte si celou polední publicistiku s Věrou Štechrovou.
Aleš Křemen po smrti svého otce Miroslava vydal z jeho zápisek o létání knihu, kterou nyní doplnil o své historky. „Řekl jsem si, že abych splatil určitý dluh, který jsem vůči němu pociťoval, že tu knihu určitě vydám,“ vysvětluje v pořadu Host Radiožurnálu pilot Aleš Křemen, který je zároveň majitelem firmy na výrobu vrtulí, která prorazila na celosvětovém trhu.
Od nového roku začnou platit změny Zákoníku práce, které upraví hlavně odměňování zaměstnanců. Ty nejvíc diskutované novinky, které jsou součástí takzvané flexinovely, jako například prodloužení zkušební doby a naopak krácení té výpovědní, ale s velkou pravděpodobností nezačnou platit dřív než od dubna, možná dokonce až od července, protože flexi novelu ještě neschválili ani poslanci.
Celé Španělsko 22. prosince tradičně sleduje slosování loterie El Gordo. Stovkám šťastlivců nadělí takzvaný Tlouštík nejvyšší možnou výhru, která činí v přepočtu 10 milionů korun, a tisícovky dalších pak odejdou s hezkou finanční prémií. Každý Španěl si v průměru koupí 4 sázkové tikety, jeden v přepočtu za zhruba 500 korun. Podle Španělů je důležité nejen město, ale i konkrétní prodejna, kde si los koupit. Někde totiž prý máte větší šanci stát se milionářem než jinde.
Proč se v části Moravskoslezského kraje zhoršila kvalita ovzduší v době svátků, kdy není doprava ani výroba tak intenzivní? Co čeká zadrženou posádku tankeru, která je podezřelá, že poškodila energetický kabel mezi Finskem a Estonskem? A co zjistila sonda NASA, která se dostala rekordně blízko ke slunci? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.
V pátek se konala mezinárodní konference Asociace samostatných odborů na téma postavení a práva zaměstnanců v digitálním věku – priorita kolektivního vyjednávání. Jaké výzvy čekají odbory v novém roce? „My ruku nikdy nenatahujeme, protože vláda nám toho moc nedala. Ona sama nic nemá,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Bohumír Dufek, šéf Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a předseda Asociace svobodných odborů České republiky.