Stránka plná nástrojů a informací z celého světa.
V minulém díle Studovny jsme s lektorkou Denisou Dědičovou probírali téma motivace a prokrastinace a taky to, jak motivaci neztratit a studovat dál. Jak s motivací souvisí osobní vize, jak najít svůj směr a obor?
„Pokud právě si dáváte něco dobrého k večeři, tak s tím okamžitě přestaňte,“ otevírá silvestrovský Kanibalanc filmový publicista Tonda Tesař. V silvestrovském speciálu podcastu Balanc s Petrem Bouškou se pustili do tématu kanibalismu. Probrali pozoruhodné filmové a seriálové adaptace a psychologicko-kulturní aspekty. Přestože jde o silvestrovské vydání, autoři varují, že obsah může být pro některé posluchače nevhodný.
Hostkou Buchet byla tentokrát advokátka Lucie Čertíková, která dokonce došla do studia s růžky. Ta vyprávěla ku příkladu o tom, proč touží strávit noc v jeskyni a jak makala na vinohradu.
Sexuálně přenosné infekce jsou jako každé jiné, jen je máme často spojeny se studem. Doktorka Hana Zákoutská ze Státního zdravotního ústavu v Moderní lásce přibližuje současné trendy a rizika spojená s různými sexuálními praktikami a nabízí praktické rady pro bezpečnější intimní život.
„Už na módu nejsem naštvaná. Teď jsem konečně ve fázi, kdy jsem se svým odíváním a šatníkem spokojená,“ říká novinářka Adéla Šponerová. Její vztah k módě formovaly pozitivní i negativní pracovní zkušenosti z módního PR. Poslechněte si, jak ji změnila práce u ODIVI nebo stáž v Balenciaga. A jak její šatník ovlivňuje působení ve zpravodajství České televizi?
Co takhle nebilancovat? Co si prostě projít archiv a vypíchnout to nejzajímavější z uplynulého roku? Podhoubí vyrazilo pětkrát mezi lidi, třeba na Besedu u Bigbítu nebo na festival AFO v Olomouci. A taky vyprodukovalo virální video se Zuzanou Navrátilovou, která ve třiadvaceti letech převzala řemeslo po svém zesnulém tatínkovi a přibližuje dříví v lese těžkou technikou i koněm.
V dada rubrice Brambora s vejcem jsme tentokrát telefonovali herci, milovníkovi psů a mimo jiné člověku, který se podílel na legendárním pořadu ČT s názvem Česká soda. Ten si kvůli telefonátu dokonce uklidil pohovku, což jsme ve zvuku hodně ocenili, a rozpovídal se tak, že jsme byli až překvapeni.
Už dávno odzvonilo silvestrovským estrádám minulého století. Připravte se na oslavy Nového roku vědomostním kvízem s již známými hosty Slejváku a hlasy Radia Wave. Moderátorstvo Zdeňka Horváthová, Klára Nováková a Honza Dlouhý se v něm utkali o bublifuk a dobrý pocit.
„Mám ráda práci. Jak přemýšlení, tak práci rukama,“ říká o různorodosti svých zkušeností Tereza, která v lednu 2025 vyráží pracovat na otevření nové restaurace v Kjótu. Její touha rozvíjet se a láska i úcta ke kuchařskému řemeslu ji poměrně rychle dostaly od přípravy sendvičů do vysoké gastronomie.
Speciální hudební díl Hergot!u rozplétá spojení metalu a různých duchovních směrů. Proč kapely přitahoval satanismus? Jsou současní hudebníci praktikujícími pohany? A jak vypadá křesťanský metal? Na to odpovídá religionista ze Sociologického ústavu Slovenské akademie věd Michal Puchovský.
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali méně známou knihou Bohumila Hrabala Kluby poezie.
Je tady to nejlepší z roku 2024 v podcastu Pochlap se! Moderátor Václav Rouček se po roce opět sešel se svým dramaturgem Martinem Honcem, aby prozradili, jaké rozhovory jim nejvíc zůstaly v srdci. A k tomu si přichystali i zajímavé statistiky.
Hikerky, stopař, lezci a lezkyně, paraglidista i dětští dobrodruzi s rodiči – cestovatelé všeho zaměření se scházejí v podcastu Casablanca. Nabízíme malé ohlédnutí za krásným rokem 2024 v našem vysílání.
Pro silvestrovské bilancování si Eliška a Karel nemohli vybrat lepší hostku než novinářku a pedagožku Hanu Trojánkovou Biriczovou. Její články o popkultuře i politice můžete znát z mnoha českých periodik. Na Radiu Wave spolu s Šimonem Holým moderovala podcast Kompot. Žurnalistka se specializací na Evropskou unii, Kim Kardashian a Evu Burešovou se vášnivě ponořila do rozboru uplynulého roku. Proč byl podle ní rok 2024 jeden z nejlepších pro popkulturu vůbec?
Rok 2024 přinesl spoustu velkých titulů, poslední epizoda Questu se ale zaměří na hry, které mohly zůstat stranou hlavní pozornosti. Ať už proto, že je z jejich nezávislé povahy nejprve někdo musel objevit, nebo protože vyšly ve stejný týden jako exponovanější tituly.
Nebyl by to konec roku, kdyby nedošlo na pořádné ohlédnutí a sonickou rekapitulaci, jaké skvosty letošek přinesl z hájemství nezávislé scény. Tentokrát je náš přehled pěti a pěti nejzajímavějších nahrávek z Česka, Slovenska a zahraničí poctivě oháknutý do okovaného křiváka. Punkáčstvu se totiž vynalézavé riffy z hmatníků jen sypaly. I přes punkovou dominanci se nám nicméně letos zatočila hlava z přehršle nahrávek, tak se neostýchejte a pojďte si zobnout.
Do Studovny si pravidelně zveme studující, vyučující a různé odborníky a odbornice z oblasti vzdělávání nebo třeba psychologie. Na závěr každého dílu se moderátorka Aneta Štokrová ptá na závěrečný tip nebo na doporučení na zajímavou literaturu a jiné užitečné zdroje. Poslechněte si speciální díl s výběrem rad od hostů a hostek.
Aby se člověk cítil naživu, musí sem tam trochu umřít – to nás naučil filmový rok 2024. Vyzkoušeli jsme letos všechno možné. Vysílání s ďáblem, hovory s Trumpem, hledání sebe sama s Libuší Jarcovjákovou, sběr gruzínských ostružin, pečení íránského dortu, plaché indické úsměvy i melancholické toulky zapomenutým Istanbulem. Možná jsme o rok blíž smrti, ale zase si víc umíme užívat života. Občas.
Hostkou Buchet byla tentokrát polská fanynka všeho českého Dorota Chmielewska, která o naší kotlince napsala dokonce i knihu. Ta vyprávěla o tom, proč feeluje české pohádky a hrady. Dorota také rozkládala o tom, jak jí v Žatci uhranul oltář s velkou chmelovou šiškou a jak se snažila smažit sýr bez fritézy, ale nepodařilo se jí to.
Konec roku znamená bilancování, a to i v literatuře. Co se letos urodilo na tuzemské scéně? Kteří autoři či autorky nás překvapili? Jaké debuty nás bavily? A co bychom doporučili ostatním k přečtení? Téma pro knižní influencerku Kláru Novákovou a publicistku Kateřinu Čopjakovou, se kterými moderátorstvo podcastu Lit diskutovalo na vánočním Knihexu.
Klára Salzmann se celý život věnuje krajinotvorbě. Poslední dobou je jejím oblíbeným tématem zejména říční krajina. Na Fakultě architektury ČVUT vede ateliér krajinářské architektury. Žije v jižním cípu Brd v domečku u lesa, odkud je to kousek na krásnou louku s výhledy na Plzeň, Nepomuk nebo hřebeny Šumavy. Na štědrodenní procházce jsme si povídali o tom, že krajina jsou lidé, kteří v ní žijí.
„Vítězství ve Stardance je jeden z nejdůležitějších momentů v mé dosavadní kariéře. Roli v Pomádě bych bral hned,“ říká v podcastu Vlna herec Oskar Hes. „Dopředu jsem věděl, že úspěch v soutěži může výrazně pomoct mojí kariéře.“
„Můj strach se v průběhu času mění. To, co mě děsilo na začátku, mi přijde dneska fádní. Ale rozumím tomu, že se člověk už nikdy vlastně bát nepřestane. Já nejvíc se bojím toho, co jí udělají lidi,“ říká v Houpačkách moderátor a táta roční holčičky Čestmír Strakatý.
Důraz na propojení s přírodou, respekt k předkům a snaha obnovit předkřesťanské tradice. Moderní pohanství představuje sílící alternativu ke klasickým náboženstvím. Láká svobodou a vymezuje se proti dogmatům, umožňuje vytvářet si vlastní duchovní praxi. Religionista Pavel Horák, autor knihy Návrat starých Bohů, v podcastu Balanc vysvětluje, jak se tyto tradice rekonstruují, čím oslovují současného člověka a jak přispívají k duševní stabilitě.
S koncem roku a jeho bilancováním se ohlédneme i za tím, jak vypadaly v roce 2024 sociální sítě. Výrazných trendů bylo totiž opět poměrně dost. Od trendů zaměřených na tělo a jeho „ideální“ vzhled přes Naru Smith, fandom edity nebo memy s Emmou Roberts až po ASMR a přípravu pokrmů, jako je hwachae nebo dubajská čokoláda. Nejen o tom si s Mírou a Vilmou ze Slejváku povídala Barbora Součková.
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je popkultura Jižní Koreje takovým fenoménem po celém světě? Proč mnohočlenné chlapské a dívčí kapely vyprodávají ty největší arény? Zvládli byste se naučit taneční sestavu na k-popovou píseň? Nejen na první dvě otázky v aktuálním dílu Slejváku odpovídá fanoušek veškerého k-contentu, včetně seriálu Hra na oliheň, influencer David Pham.
Nejčastější rada zněla – dobře se připravit a všechno si zjistit. Pomoct může tento díl Bourání, kde je vše podstatné, co jsme se letos dozvěděli o rekonstrukcích.
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho. Ten popisuje antiutopickou vizi budoucnosti, ve které vítězí povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností uznávající hodnotu knih.
Hostem Pochlap se byl zpěvák a herec Adam Mišík, který svou první kapelu založil už v 11 letech. S moderátorem Václavem Roučkem si společně povídali o tom, jak náročné byly začátky Adamovy hudební kariéry, co by zpětně udělal jinak a proč už neřeší poznámky, že je synem známé osobnosti.
Spoluautorka oscarové písně Falling Slowly coby speciální hostka zavítala do předvánočního Hergot!u. Nebýt setkání s muzikantem Glenem Hansardem, zřejmě by se nikdy nestala profesionální hudebnicí. Důvodem návštevy ale rozhodně nebylo opětovné přetřásání světového ocenění.
Cestovatel, průvodce a rostlinný biolog Lukáš Synek prožil i se svojí rodinou Vánoce například v Saúdské Arábii, Ugandě anebo Kambodže. Jak se slaví v Africe na ostrově? Jaké jsou Vánoce v zemi, kde je vánoční stromeček zakázaný a kapr nedostupný?
„Láska je pro mě důvěra, loajalita, společný smích a zážitky. Zároveň je to nehmatatelná věc, která vás může nakonec bolet víc než cokoli jiného, ale i naplňovat čirým štěstím a radostí,“ říká ve vánočním dílu hotcastu Pot Jan Solfronk, o jehož srdce bojuje v televizní reality show Bachelor osmnáct žen. Kromě romantiky v seriálu není nouze o dramata i polonahá těla, takže v rozhovoru český Bachelor mluvil i o tom, co doopravdy vyhledává v životě, ve vztahu i posteli.
Vánoce jsou za dveřmi, ale zřejmě budou na blátě, a tak se Jarda, Lukáš a Šárka ve speciální sváteční epizodě Questu rozhodli zaměřit na sníh alespoň virtuální. Kde je nejkrásnější, nejrealističtější a kde nejlépe doplňuje herní mechanismy?
„Skutečný dárek vznikl, protože na světě existují potřeby, u kterých jsme viděli, že na ně čeští dárci chtějí reagovat. Chtějí přispívat k jejich řešení. Situace ve světě jim není jedno. Hledali jsme konkrétní cestu, jak jim tu pomoc představit. Tak aby si sami mohli zvolit, jak chtějí někomu pomáhat. Jestli chtějí přispět na zdraví, pitnou vodu nebo třeba na nový zdroj obživy,” říká Petra Vránová z neziskové organizace Člověk v tísni.
White Wigwam a Rouilleux letos na podzim vydali další společnou nahrávku nesoucí název Ending spaces. Album, které vyšlo pod hlavičkou pražského kolektivu Klang-und-Krach, je plné ambientních ploch a imaginativních zvuků. Pozvali jsme proto Martina s Lubošem, kteří za projektem stojí, do studia, abychom mohli nahlédnout za závěs do jejich tvůrčího procesu a při té příležitosti i zabrousili trochu do historie.
Tradice zahájení vánoční besídky kultovním bangerem Flight of the Conchords byla dodržena, a tak „Too Many Dicks on the Dance Floor“ vyprovodilo hned šestici čelistních bohatýrů na marné cestě za hledáním jakéhokoli kréda. Kde nic není, ani Chaun nebere!
Blíží se Vánoce, nový rok a s ním i další semestr, čas bilancování a nových předsevzetí. Ať už si slibujete, že se budete líp učit nebo něco jiného, s lektorkou Denisou Dědičovou jsme ve Studovně probrali, jak si předsevzetí správně formulovat, udržet si motivaci a zvládnout prokrastinaci.
„První výročí patří hlavně těm nejvíce zasaženým. Ti budou mít velmi, velmi náročný den,” říká Grete Dyb, psychiatrička a výzkumnice z Norského centra pro studium násilí a traumatického stresu, známého svou prací po útocích v Norsku v roce 2011.
České Budějovice získaly loni v létě titul Evropské hlavní město kultury 2028. Titul je udělován pod záštitou Evropské komise od roku 1985. Prestižní ocenění má podpořit rozvoj komunitních aktivit, exitující kulturní infrastruktury, ale i zviditelnit specifickou kulturu města. Šest let příprav vyvrcholí v roce 2028, kdy má město doslova rozkvést kulturou. Budějovice totiž vyhrály s odkazem na zemědělskou tradici města s programovým konceptem (PERMA)KULTURY.
Single život častěji už není vnímán jako stigma, ale jako vědomá volba, která může přinést svobodu i prostor k naplněnému životu. Psycholog a psychoterapeut Jiří Procházka v podcastu Moderní láska mluvil o tom, proč být single neznamená být osamělý a jak důležité je respektovat životní styl i mezi odborníky. Smysluplný život by neměl stát jen na hledání vztahu, ale i na budování přátelství, rodinných vazeb a naplnění skrze další aktivity.
Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly designérky Terezu Drobnou a Kristýnu Mikoláškovou, které se zabývají produktovým designem. Takže navrhují třeba mopy nebo židle.
„Rodiče se nám ozývají s tím, že mají strašnou spoustu informací. Něco se povídá v kavárně, na pískovišti, něco se píše na internetu,“ říká Zuzana Zikmundová. S manželem Martinem jsou autory podcastu 13 hříchů rodičovství – Jak z toho ven. Otevírají různá témata pro rodiče i bezdětné lidi a dávají si záležet na tom, aby byla jejich tvrzení podložená studiemi a relevantními daty.
Pivo, vlaky, čekání na zázrak. To všechno najdeme v povídce Vánoce v Praze, která nedávno vyšla v českém překladu. A její autor Jaroslav Rudiš se na dálku připojil do podcastu Lit.
Gabriela a Petr Brzobohatí jeli jednou autem a viděli dům s duší. Teď v něm bydlí, rekonstruují ho a sdílí to na instagramovém účtu Architekti budující domov. Dost se prý divili, kolik to zajímá lidí.
„Druhý ročník Art Weeku jsem zahajovala ve vlněném obleku ze sekáče. Je to pro mě takový power dressing. Pořád si ještě nemůžu zvyknout na to, že jsem paní ředitelka,“ směje se Lenka Bakešová.
CRASH v Podhoubí, to je spolupráce Radia Wave s Galerií Rudolfinum. K aktuální výstavě Antony Gormley / Pavla Melková vzniklo živé natáčení podcastu Podhoubí přímo ve výstavních prostorách. Diskutovali publicista a spisovatel Jonáš Zbořil a socioložka vědy a medicíny Tereza Stöckelová. Z křoví a odpadu, přímo ze srdce antropocénu se zrodila literární bytost Flora. Zachrání nás návrat k přírodě? Jak vypadá život, který vyrůstá z podivných míst, jako jsou pražské Slatiny?
Světelný a audiovizuální design pro živá umění je první vysokoškolský studijní program v České republice, který propojuje světelný, zvukový a projekční design. Dvouletý magisterský program se zájemcům a zájemkyním otevře poprvé v říjnu 2025 na Katedře scénografie DAMU v Praze. Zaměřit se má zejména na praxi.
Se sílící debatou o duševním zdraví se stále více lidí vydá do psychoterapie. Je to specifická forma pomoci, velmi intimní, někdy se pracuje s tělem, doteky, objevují se silné emoce. Někteří lidé zažijí hluboké porozumění a zdravý vztah poprvé, není neobvyklé, že se zamilují. Na druhé straně sedí člověk, kterému se to může stát také. Jak se k tomu stavět a co je v psychoterapii přípustné? Odpovídá Petr Štípek, psycholog, psychoterapeut a supervizor.
Letos v červenci jsme na Radiu Wave dali dohromady redakční selekci těch nejzajímavějších nahrávek uplynulých měsíců. Teď, s rokem 2025 na spadnutí, na ni navazujeme. Epizodu podcastu Vlna o uplynulém půlroce v hudbě i nejzajímavějších nahrávkách roku 2024 připravili hudební dramaturg Filip Černý a hudební redaktor Matěj Dvořák.
Letos se Vilmě s Mírou hledá duch Vánoc trochu těžko, i když v dětství oba spravovali vánoční facebookové stránky zcela hladce. I proto se rozhodli přichystat vánoční epizodu, která zahrnuje tipy na filmy a písně, které každému vánoční náladu instantně navodí!