Stránka plná nástrojů a informací z celého světa.
Pravidelný pohádkový pořad pro děti Večerníček přišel na svět 2. ledna 1965. Výtvarnou podobu dal jeho legendární znělce výtvarník Radek Pilař, hudbu zkomponoval Ladislav Simon a chlapeček, který dětem pohádky přináší, mluví hlasem tehdy sedmiletého Michala Citavého. První odvysílanou pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži.
Všechny kultury na světě znají osobní vlastnictví - menších, ale i těch větších a hodnotnějších věcí. Majetek ale poměřují různými způsoby. Co jiný kraj, to jiná pravidla toho, co někdo může považovat za své. Někde jsou to auta, domy, byty, jinde třeba bumerangy, mýty nebo tetovací vzory. Martin Rychlík a Martin Soukup o tom, co vše lze vlastnit a zda ve všech kulturách existují majetkové rozdíly. Vypravíme se na aukci dobytka v Brazílii a vzpomene na vyvlastňování majetku.
Obojí je správně, je to jedno ze dvou českých národních plemen slepic. Bylo vyšlechtěno po 2. světové válce na Šumavě – odtud oficiální název. Lidový název zlatuška zase odkazuje na zlatou barvu, kterou se tyto slípky honosí a navíc ji mají zdobenou černým stříkáním. Kohout je barevnější, k základní zlaté má přidanou i zrzavou a černý ocas, stejná je stvolová kresba na závěsech krku a ocasu.
Okrasné keře typu túje, jalovec nebo cypřiš už nejsou v módě. Lidé mají zájem o tzv. živé zahrady, které nabízejí nejen krásu, ale i plody plné vitamínů.
Připravili a provázejí Iva Bendová a Mirek Vaňura.
Co může Denisu Barešovou při hraní rozhodit? „Třeba když se na některém místě diváci vždy smějí a tentokrát ne. V tu chvíli začnu pochybovat o tom, co na jevišti dělám.“ Zažila někdy ona sama pocit, že by měla jít za štěstím, ať to stojí cokoli? Bylo snadné běhat tři hodiny po jevišti v podpatcích? Jak a proč odcházela ze Švandova divadla? Umí hrát na klavír nebo se to musela učit?
V novém roce Ukrajina podle očekávání zastavila tranzit ruského plynu do zemí EU a do Moldavska. Skončil totiž pětiletý kontrakt mezi společnostmi Gazprom a Naftogaz. Jak logický tento krok je? Jsou členské státy na situaci připraveny? A jaký dopad to bude mít na Slovensko? Ekonom Lukáš Kovanda ještě vysvětlí, jak dosavadní ekonomický model Česka ovlivňuje životní úroveň Čechů, a prozradí, co bude hlavním tahounem růstu v roce 2025.
Vystudovaná překladatelka, vtipná stand-up komička. Kdysi dávno jedna z dvojice Čoko-voko, nyní i spisovatelka a moderátorka. Proč napsala knížku a pro koho měla sloužit jako terapie? Proč je důležité vyjadřovat se k věcem veřejným? A co pochopila na cestě do Santiaga?
Snaha se rok od roku zdokonalovat sahá až do starého Říma a snad ještě dál. Nový rok se pojil s kultem boha dvou tváří Januse, který hleděl zároveň do minulosti i do budoucnosti. A my na konci starého a na začátku nového roku děláme to samé – tedy bilancujeme. Co se naopak změnilo, je zejména etický rozměr našich novoročních předsevzetí. Nejčastěji si dnes lidé nepřejí být lepšími lidmi, ale spíše lépe vypadat; zhubnout, zdravěji jíst, nekouřit…
Dnešní téma je bilancování. Byla jsem s kamardkou v pekárně. Když se jí prodavačka zeptala, co by si dala, tak odpověděla: „Jeden žloutkový řez, 2 punčáky, 3 kávová zrna a 4 koňakové špičky.“ Když prodavačka vyndala tácek, tak špitla: „Ale teď si dám ten malý celozrnný rohlík“ Uslyšíte příspěvek Zdeňka Pletichy Není dobré vždy věřit odborníkům. Vašek Šanda doporučí film. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Máme to v krvi a prozradí recept na čočkový koláč.
Mobilní hospic Cesta domů je nezisková organizace, která umožňuje péči o nevyléčitelně nemocné v jejich prostředí. „Péče má vypadat tak, jak si to dotyčný člověk přeje.“ Jak by mělo odcházení ze života vypadat? Jak dlouho se hospic o nemocné stará? Byla někdy ona sama u smrti pacienta? Jak se lidem říkají špatné zprávy? Dá se to naučit?
Vášnivý čtenář a strážce i znalec češtiny, autor hororových příběhů, působivých sonetů i písňových textů Miloň Čepelka slaví narozeniny.
Rok končí přesně 31. 12. o půlnoci. Lidé se ovšem k tomuto datu museli nějak dopracovat. Jak, to vám řekneme v dnešním pořadu. Dozvíte se také, co má Silvestr společného s lesním mužem a jaký byl Silvestr - papež. Máme my Češi nějaké silvestrovské zvyky, a jsme jediný takový národ? Jaké legendy se vážou k oslavám konce starého a začátku nového roku?
V moderních kamnech se dnes zatápí úplně jinak než dříve a navíc, co si budeme namlouvat, letáky ze supermarketů už nehoří jako dřívější deníky. Jak správně topit?
Na Silvestra se stává řada trapasů. Já padám. Například na večírku rakouského velvyslanectví. Rozptylovala mě široká sukně a tlačily boty. Jednu jsem si vyzula, a zřítila se přímo na velvyslance. A paní velvyslancovou jsem ošplouchla šampaňským. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Trapné chvilky aneb Nezbývá než se tomu smát. O trapasech a filmech bude vyprávět Vašek Šanda. A prozradíme recept na řecké silvestrovské jídlo vasilopita.
Adéla Gondíková, Míša Maurerová a Vasil Fridrich. Ti se spolu s Terezou Kostkovou letos střídali za mikrofonem Blízkých setkání na Dvojce. Co v roce 2024 prožili a co očekávají od toho nového?
Recept na koktejl zvaný Cosmopolitan nám prozradil známý barman z vyhlášeného koktejlového Bugsys’s baru v Praze Honza Braniš. Tento koktejl proslavila také čtveřice dam ze slavného televizního seriálu Sex ve městě.
Rodák z burgundského městečka Clamecy, francouzský prozaik, dramatik, hudební historik a literární kritik Romain Rolland byl významnou osobností francouzské a světové literatury. Jeho život a dílo se vyznačovalo hlubokým idealismem. V roce 1915 získal jako jeden z prvních na světě Nobelovu cenu za literaturu. Finanční částku spojenou s tímto oceněním věnoval z větší části na zmírnění útrap lidí postižených válkou.
Připravili a provázejí Iva Bendová a Mirek Vaňura.
Je prý nadšená klavírní pedagožka. „Klavíru jsem propadla už jako malá holčička. Ten nástroj mě fascinoval. Bavilo mě vyťukávat si písničky,“ vzpomíná. Stimuluje k hudbě i své děti? Naučí hrát na klavír skutečně každého? Věnuje se také skladbě? Jak se učilo dřív a jak se učí dnes? Dá se cvičit i na digitální nástroje?
Rok 2024 se chýlí ke konci. V jaké kondici a s jakými očekáváními jsme do něj vstupovali? Které události na politické scéně patřily mezi klíčové? Co trápí českou veřejnost? A který problém opomíjejí všichni politici napříč celým politickým spektrem? Za uplynulým rokem se ohlédne komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.
Diagnóza revmatoidní artritida. Jde o autoimunitní onemocnění, které způsobuje potíže při fungování pohybového aparátu. Představíme novou cílenou léčbu, která vrací do kvalitního života. Svůj příběh přijde vyprávět paní Milana, které byla revmatoidní artritida diagnostikována. Pozvání Šárky Volemanové přijal i prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D., vedoucí Oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu a předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP.
Chová včely, pořádá brunche a vaří pivo Božínku. Sandra Silná je ale také farářkou Církve československé husitské. Jaké to je sloužit lidem a být jim nablízku? Jak se ke své profesi dostala? Jaký význam má pro ni víra? A vede k ní svého syna?
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Dnešní téma Omeletek je cestování. Uslyšíte dvě povídky Haliny Pawlowské Ještě vánoční a Santa Claus má počítač. A také posluchačský příspěvek Marie Stehurové Železniční babička. Nabídneme i recept na lososa s křenovou omáčkou.
Moderovala v televizi i v rádiích. Dnes píše blog o své závislosti na alkoholu a cestě k normálnímu životu. Veronika Albrechtová sdílí upřímně a otevřeně své bolestivé zkušenosti.
Recept na koktejl Cosmolitan jako ze Sexu ve městě. Desatero Ladislava Špačka: Co nikdy nedělat u stolu, abyste ostatním nekazili chuť k jídlu. Obložený chlebíček potěší oko i chuťové pohárky. Soutěž.
Sportovní terminologií - za domácí tu hraje on, v šatně s cedulkou hosté jsem tu já. Je moderátorem Dvojky Českého rozhlasu. Poprvé jsme se spolu ale potkali v České televizi, kde byl jedním z moderátorů prvního ranního vysílání u nás Studia 6. Hostem Záletů je moderátor, redaktor, novinář a publicista Václav Žmolík.
Obložené chlebíčky jsou česká specialita. Dobroty na pár kousnutí nám dělají radost nejen na Silvestra, ale také na oslavách všeho druhu. Jejich výroba je tak trochu umění. Šéfkuchařka Eva Novosadová obloží až 120 chlebíčků za hodinu, což znamená jeden za půl minuty. Prý je to hlavně o přípravě.
Je rozumné dávat zvířata jako dárek? Proč téměř všichni zaměstnanci a zaměstnankyně Veterinární kliniky Písek adoptovali nějaké zvíře? Co všechno vypoví chování zvířete o svém majiteli či majitelce? Co Kateřinu Skalovou přivedlo do Amazonie nebo na ostrov Grenada? Moderuje Zbigniew Czendlik.
Karel Höger byl jedním z nejvýraznějších českých herců 20. století. Udivoval výkony nejen na jevišti, ale i před kamerou nebo v rozhlasovém studiu. Díky společnému angažmá v Národním divadle ho měla možnost poznat blíž i Helga Čočková. V Úžasných životech bude vzpomínat, jak uznávaného kolegu jednou málem podřízla břitvou a připomene i poslední okamžiky jeho života. Natáčela s ním totiž seriál Nemocnice na kraji města, který už Karel Höger nedokončil.
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
To nejlepší z Blízkých setkání uplynulých dní
Oblíbená rozhlasová moderátorka Radia Svobodná Evropa Rozina Jadrná Pokorná prožila téměř celý svůj život v exilu. I přesto si dokázala získat srdce tisíců československých posluchačů. Představovala šťastné spojení originálního hlasu i osobnosti, herecké průpravy, temperamentu a inteligence.
Ačkoliv podlaha možná není tím prvním, co při příchodu do bytu upoutá vaši pozornost, pro každý interiér je klíčová. Správná volba materiálů a technologií může významně ovlivnit nejen vzhled a trvanlivost, ale také komfort a energetickou efektivitu každého prostoru.
V Omeletkách si dnes povídáme o zvířatech. Jednu dobu jsme měli tři kočky. Jednu z nich jsem našla v popelnici. Ta měla nejhorší povahu. Nenáviděla strýce Evžena. Deset let čekala na to, až poleví v ostražitosti a své boty nechá v předsíni. Pročůrala mu italské mokasíny až na kost. Uslyšíte povídku Haliny Pawlowské I kráva potřebuje vztah. O zvířatech bude povídat herec Václav Šanda. Nabídneme příspěvek Jitky Markové Šťastné a veselé, i recept na pečenou kachnu.
Tanečnice a choreografka Markéta Vacovská zprostředkovává zážitek a barevné vidění světa publiku v divadle i klientům a klientkám sociálních služeb. Jak se přihodilo, že se po studiích češtiny a francouzštiny stala nakonec umělkyní? Proč se rozhodla podělit skrze tanec i slova o vlastní bolestnou zkušenost a přispět tak k odtabuizování tématu paliativní péče o děti? A co je její skrytý sen?
Poslechněte si:
Hovoří meteorolog Martin Novák nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Matematické kixy Matta Parkera čte Martin Myšička.
Chráněná krajinná oblast Šumava vznikla 27. prosince 1963. Byla to zásluha ochránců přírody a mladých přírodovědců v čele s Ladislavem Vodákem a Pavlem Trpákem. Území o rozloze přes 168 a půl tisíce hektarů sahalo od Nýrska až k Frymburku a Přední Výtoni. Kromě práce ochranářů přispěl k zachování původního rázu krajiny i fakt, že část území zabíralo pohraniční pásmo a vstup do něj byl přísně zakázán.
Víte, že existuje Řád svatého Huberta? Svatý Hubert je patronem jezdců, střelců, lovců a myslivců. A právě myslivce Řád svatého Huberta sdružuje. Má velmi vzácnou historii. Je to odkaz Loveckého bratrstva založeného v roce 1695. Sídlí na Kuksu ve východních Čechách.
Je historik umění a muzejní kurátor, kolem kterého stále tikají hodiny. „Časem jsem obklopen, a to mě motivuje k tomu, abych se jím nenechal rozházet,“ říká Patrik Pařízek. Jaká je historie času? Jak blízko či daleko je od hodin k flašinetu? Co je daguerrotypie? A na co se můžeme příští rok těšit?
Spokojenost, úsměv a dobrá nálada. Tak to před svátky vypadalo v pardubické Gočárově galerii. Přijely za námi moderátorky televizního magazínu Sama doma. Přivítali jsme Ester Janečkovou, Martinu Hynkovou Vrbovou, Lucii Křížkovou a Barboru Černoškovou.
Má smysl snažit se o vyváženou štědrovečerní večeři? Má smysl celodenní půst? Jsou tipy na odlehčená tradiční jídla? A co tradiční chlebíčky na Silvestra? Čím se dají nahradit chipsy a podle čeho vybrat kvalitní sýry a uzeniny? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.
Vánoční svátky přinesly do politiky zklidnění. Výrazněji byl vidět jen premiér Petr Fiala, který na druhý svátek vánoční promluvil k občanům. Ve vánočním projevu varoval před prodavači strachu a východním autoritářstvím. Ocenil také solidaritu lidí při povodních nebo ve válce na Ukrajině. Jak celkově hodnotit jeho slova? Politolog Lukáš Jelínek se ještě ohlédne za adventním poselstvím předsedy Senátu a probere smysl a možné dopady cesty Roberta Fica za ruským prezidentem.
Nejenom oslavy Silvestra, ale možná i nějaké novoroční setkání nebo slavnostní oběd s rodinou bude vyžadovat dobré chování u stolu. Jak bychom se měli chovat u tabule, abychom nikomu nekazili zážitek?
Plzeň se 25. května 1917 ve 13.35 otřásla mohutným výbuchem, po němž následovaly další. Je válka. Podle rakousko-uherské generality jde o sabotáž. Zjistí komisař Vaňásek, proč došlo v muniční továrně k tragédii?