Stránka plná nástrojů a informací z celého světa.
Nová místa pro koledníky i nová oficiální hymna. Jubilejní pětadvacátý ročník zahajuje Tříkrálová sbírka. Dobročinná akce je tradičně spojená se začátkem roku, lidé mohou přispět různými způsoby.
Obojí je správně, je to jedno ze dvou českých národních plemen slepic. Bylo vyšlechtěno po 2. světové válce na Šumavě – odtud oficiální název. Lidový název zlatuška zase odkazuje na zlatou barvu, kterou se tyto slípky honosí a navíc ji mají zdobenou černým stříkáním. Kohout je barevnější, k základní zlaté má přidanou i zrzavou a černý ocas, stejná je stvolová kresba na závěsech krku a ocasu.
Okrasné keře typu túje, jalovec nebo cypřiš už nejsou v módě. Lidé mají zájem o tzv. živé zahrady, které nabízejí nejen krásu, ale i plody plné vitamínů.
Na začátku 70. let byla nejmladším členem divadla Semafor. Vystupovala se slavnými dvojicemi Šimek–Grossmann a Suchý–Šlitr. Pak začala zpívat v kapele Petra Spáleného, s kterým se stali partnery i v životě.
Vrch Plešivec v Brdské vrchovině se tyčí do nadmořské výšky 654 metrů nedaleko městyse Jince. Turisté se na něj vydávají jak kvůli nezaměnitelným výhledům, tak pro jeho mystičnost. Podle pověstí se něm objevil drak i ďábel a konat se tam měly i slety čarodějnic.
Teplárna v Českých Budějovicích se začátkem roku 2025 naplno spouští nový kotel na štěpku. Nahradí stávající zařízení na spalování uhlí. Po loňském zahájení provozu horkovodu je to druhý ze tří kroků plánovaného přechodu k dekarbonizaci. Vedení teplárny očekává, že upouštění od uhlí zajistí také cenovou stabilitu tepla v krajském městě.
Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše připravuje Jitka Cibulová Vokatá. V prvním letošním díle se ohlédne za právě uplynulým rokem.
Společné otužování ve slepém rameni řeky Malše v Českých Budějovicích začalo před deseti roky jako akce několika nadšenců. Teď jich na silvestrovský Lannův ponor dorazilo přesně 72. Většina si libovala, že se po letech dočkali pravých zimních podmínek. Řeka totiž zcela zamrzla a organizátoři museli do ledu vysekat díru.
Občas někomu vysvětluju, jak špatně ve skutečnosti vidím. Sundám si brýle, dám dlaň před obličej a když už se skoro dotýkám nosu, řeknu – tohle už vidím ostře.
Drobný pomníček Bärenstein, v překladu Medvědí kámen, je součástí nejstarší naučné stezky v jižních Čechách, která připomíná existenci medvědů v šumavských lesích. Přestože byli medvědi od konce 18. století z tohoto prostoru postupně vytlačováni, v želnavském a krejčovickém revíru mělo několik posledních jedinců stále svá útočiště.
Topinambur – hlíznatá zelenina, která si labužníky podmanila ořechovou nasládlou chutí, připomíná artyčoky i jedlé kaštany. Zajímavé je, že topinambur můžete jíst i syrový, lidově označovaný jako „židovské brambory“.
Blanenské železárny byly jedním z největších producentů litiny v Rakousko-Uherské monarchii. Za starohraběte Hugo Franze Salma-Reifferscheidta, který nad nimi převzal správu v roce 1806, získaly železárny evropskou proslulost.
Horské sedlo Skřítek s nadmořskou výškou 874 metrů odděluje Jeseníky od Hraběšické vrchoviny. Odpradávna bylo významné pro dopravu, která tady i dnes překonává po hlavní silnici horský masív. Je ale zároveň i místem zasvěceným přírodě. Nachází se tu rezervace chránící rozsáhlé rašeliniště. A je i vyhledávaným cílem turistů, cyklistů a v zimě běžkařů. Centrem sedla je prastará horská chata z 19. století.
Pro její stavby je charakteristické použití skla a kovu. Architektka Eva Jiřičná proslula návrhem skleněných schodů, interiérů londýnských a newyorských módních obchodů a butiků.
Oprava hráze rybníka, který obklopuje zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku, si vyžádala vypuštění vody. Kastelán se rozhodl toho využít a do dna nechal umístit tepelné čerpadlo, kterým by zámek měl být v budoucnu vytápěný. Až na to přijde, nebude potřeba rybník znovu vypouštět.
Novoročním hostem ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice byl husitský biskup Lukáš Bujna. Moderátor Filip Černý s ním probral všechno od knížek, jejichž je Lukáš Bujna autorem, po úbytek věřících v Česku. A padla i otázka, kde vzít naději v dnešním rozbouřeném světě.
Magazín Dámská jízda nabízí povídání s Terezou Rak nejen o tom, jak se rozhodla zapojit své děti do tvoření, ale i o tom, co ji vedlo k napsání knihy. Také se můžete nechat inspirovat českobudějovickou výživovou poradkyní Jindrou Jeníkovou a jejími tipy pro nastartování zdravého životního stylu. K poslechu zve Mirka Nezvalová.
Vzpomínáte na filmy Zlatí úhoři a Svatba upírů? Barokní zámek Bzí u Dolního Bukovska na Českobudějovicku, kde se natáčely, léta chátral, teď se ale probouzí k životu. Architektonické studio Loxia, které památku koupilo před třemi lety za sedm milionů korun v dražbě, už začalo s opravami. Historické perle se pomalu začíná vracet její někdejší půvab a elegance.
Jedna moje kamarádka si na začátku loňského roku dala takové ne úplně tradiční novoroční předsevzetí. Žádná dieta, žádné hubnutí, ale rozhodla se, že si bude PSÁT DENÍK.
Zlatá stezka z Pasova do Prachatic s sebou nepřinášela pouze obchodní výhody spojené s dopravou soli, ale také pracovní příležitosti i kulturní benefity. Jedním z nich byl knihtisk, vynalezený jen krátce před polovinou 15. století. Záhy nato připutoval po jedné z tras šumavské tepny také do Vimperka.
Historie novoročních přání sahá do první poloviny 19. století. Tehdy bylo zvykem, že šlechtici ve vánočním čase osobně navštěvovali své známé a přáli jim vše nejlepší k Vánocům i do nového roku.
V moderních kamnech se dnes zatápí úplně jinak než dříve a navíc, co si budeme namlouvat, letáky ze supermarketů už nehoří jako dřívější deníky. Jak správně topit?
Mukařov v Českém středohoří je součástí obce Lovečkovice. Nachází se v nadmořské výšce 568 metrů. V první polovině dvacátého století býval Mukařov bohatou vsí, což dokládají krásná velká stavení, která se dodnes dochovala. V okolí Mukařova se pěstovalo kromě lnu a máku také ovoce, které se po Labi vyváželo do Hamburku.
Na novém úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem začnou 1. ledna 2025 fungovat zařízení na měření rychlosti a vysokorychlostní váhy pro kontrolu přetížení kamionů. Zpracování přestupků budou mít na starosti obě města. Znamená to pro ně administrativní a také finanční zátěž, kterou musí hradit z vlastního rozpočtu. Návratnost je přitom zatím nejistá.
Kterak náruživý kuřák Ivo Šmoldas k elektronickým cigaretám přešel. Tak by se dala nazvat historka, kterou doktor filosofie, překladatel, nakladatelský redaktor, moderátor a oblíbený glosátor vyprávěl na Dni otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice a zároveň v silvestrovském vysílání od Tří lvů.
V poslední den roku se kulinář Petr Stupka podělí o své silvestrovské kuchařské vzpomínky a také rozhlasové přeřeky, jak je zaznamenal a uchoval mistr zvuku Michal Kolář.
Recept na koktejl zvaný Cosmopolitan nám prozradil známý barman z vyhlášeného koktejlového Bugsys’s baru v Praze Honza Braniš. Tento koktejl proslavila také čtveřice dam ze slavného televizního seriálu Sex ve městě.
Plazi a obojživelníci v Zoo Hluboká se stěhují do vinotéky a lednic. Teplejší zimy se pravidelně opakují, proto nemůžou zimovat v teráriích. Sluníčko by zvířata probudilo ze zimního spánku, což by jim rozhodně neprospělo.
To, co vám budu dnes povídat, zní naprosto neuvěřitelně, ale je to čisto čistá pravda. Měl jsem kdysi v práci kolegu Standu. Ten si jednoho dne koupil novou Dacii, ovšem předešlého roku výroby, a tudíž lehce zlevněnou. Tenkrát to tak Mototechna dělala.
Židova strouha, to je název potoka a chráněného území mezi Týnem nad Vltavou a Bechyní. Potok pramení u vesnice Bzí, směřuje k severozápadu, protéká Žimuticemi a Čenkovem. V této horní části svého toku napájí vodou několik rybníků. Za Čenkovem protéká zaříznutým zalesněným údolím a vytváří četné větší či menší meandry.
Rané dějiny českého státu jsou dobou zahalenou v mlhách legend a jména mnohých knížat jsou mytická. Třetím, zcela prokazatelně doloženým panovníkem byl Vratislav I., druhorozený syn knížete Bořivoje a kněžny Ludmily.
S koncem roku 2024 přichází čas na bilancování. Co se týče sportovních událostí, uplynulých dvanáct měsíců bylo zcela výjimečných. Česko pořádalo mistrovství světa v ledním hokeji a turnaj senzačně ovládlo. Na své si přišli také příznivci fotbalu díky mistrovství Evropy. Pomyslnou korunu pak nasadila letní olympiáda v Paříži. Ale i v jihočeském sportu byl rok pestrý.
Už rok nabízejí Slatinné lázně Třeboň pacientům po výměně kyčelního nebo kolenního kloubu speciální rehabilitačně-léčebný program nazvaný Z nemocnice rovnou do lázní. Pilotní projekt, na kterém lázně spolupracují s jindřichohradeckou nemocnicí, zkracuje dobu rekonvalescence po operaci a usnadňuje návrat do aktivního života.
Dokud si lidé budou umět dělat legraci, bude svět v pořádku. Recesisté z obce Tři Studně na Vysočině se už před dvaceti lety rozhodli, že prostor před místní galerií vyhlásí nejmenším náměstím. Mají pro něj dokonce vlastní vyhlášku, kterou je radno dodržovat.
Muzeum romské kultury otevřelo v roce 2024 dlouho očekávaný Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku. Expozice vypráví spoustu silných příběhů rodin i malých dětí, které zdejším koncentračním táborem prošly, nebo v něm zemřely. Osudy Romů výrazně zasáhly i do života kurátorky expozice, která na výstavě pracovala v době, kdy se jí narodilo dítě.
Lidé v Dačicích našli před nedávnem ve schránkách letáky s vysvětlením, jak třídit odpad. Rady se jim budou hodit – od roku 2025 bude město vyvážet komunální odpad jen jednou za čtrnáct dní. Cílem opatření je, aby co nejméně odpadků končilo v černých popelnicích a většinu lidé vynesli do barevných kontejnerů na papír, plast a další.
Pobíháte mlsně kolem vánočního stromečku a už se těšíte na Tři krále, až ho budete likvidovat? Říkáte si, co je to za nesmyslnou otázku?
Budete-li projíždět křižovatkou mezi Vitějovicemi a Strunkovicemi nad Blanicí na Prachaticku, narazíte na „Stopařku“. Nejedná se o stopařku z masa a kostí, nýbrž z kamene a betonu. Řeč je o Památníku míru, jemuž dominuje socha mávající ženy.
Slovácký verbuňk je mužský skočný lidový tanec, který byl roku 2005 zapsán organizací UNESCO na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
V Holubově na Českokrumlovsku žije a tvoří výtvarnice Renata Štolbová. V ateliéru v podkroví má spoustu nových maleb se svými typickými motivy. „Dům, strom, anděl, koník, to je u mě takové věčné. Je to určitě to, co ve mně zbylo z dětství, a v podstatě se mění jenom formy, kterými to nějak sděluji,“ říká.
Štramberk je místo s jedinečnou geologickou a pravěkou minulostí. Poznat ji můžete ve stálé expozici Muzea Šipka v centru městečka, jen pár kroků od náměstí. Je pobočkou Muzea Novojičínska a patří k oblíbeným návštěvnickým cílům. Muzejní expozici vévodí model známé jeskyně Šipky. Návštěvníci se do ní dostanou skrz velkou vyčiněnou kožešinu. Obydlí pravěkých lidí má vpravdě syrovou atmosféru.
Začne rok 2025 takzvaného nového stylu čili gregoriánského kalendáře. Bude rokem nepřestupným o 365 dnech a startuje ve středu 1. ledna v 0.00 hodin. Jeho součástí u nás bude přesun na středoevropský letní čas, ke kterému dojde v neděli 30. března. Na zimní čas se opět vrátíme v neděli 26. října.
Humoristickou novelu Evžena Bočka Aristokratka v Československu představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Autor se vrátil na zámek Kostka, známý z jeho úspěšné a oblíbené série o Marii Kostkové z Kostky. Čtenáři se ale tentokrát podívají na Kostku v roce 1983,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrem Ludwigem, autorem knihy Konec prokrastinace.
Recept na koktejl Cosmolitan jako ze Sexu ve městě. Desatero Ladislava Špačka: Co nikdy nedělat u stolu, abyste ostatním nekazili chuť k jídlu. Obložený chlebíček potěší oko i chuťové pohárky. Soutěž.
Obložené chlebíčky jsou česká specialita. Dobroty na pár kousnutí nám dělají radost nejen na Silvestra, ale také na oslavách všeho druhu. Jejich výroba je tak trochu umění. Šéfkuchařka Eva Novosadová obloží až 120 chlebíčků za hodinu, což znamená jeden za půl minuty. Prý je to hlavně o přípravě.
Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. Věc, která už neslouží, nemusí skončit v popelnici. To je dobré si připomínat i po Vánocích, kdy už možná nemáte využití pro starý telefon nebo oblečení. Můžete věci odnést do re-use center, která vznikají také v menších městech a obcích, jako jsou třeba Čestice na Strakonicku.
Rozhledna jménem Kožich se nachází u vesničky Libákovice, která je částí obce Řenče na jižním Plzeňsku. Rozhledna tam stojí od konce roku 2007 a snoubí v sobě vyhlídkovou věž s vysílačem mobilního operátora. Při výstupu na vrchol je potřeba zdolat 120 schodů. Vysílač je vysoký 35 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 20 metrů.
„Já jsem jižní Čechy objevil v roce 1968 při natáčení filmu Čest a sláva v Buzicích u Blatné,“ popisuje počátek svého silného vztahu k tomuto kraji režisér Hynek Bočan. A ten vyústil v to, že na jihu Čech nalezl vlastně svůj druhý domov.
Osobnosti nechávají nahlédnout na svá oblíbená místa. Tentokrát o nich mluví Jan Květ, významný český biolog a vysokoškolský pedagog, který se zabývá botanikou a ekologií mokřadů. Žije v Třeboni a je stále velmi aktivní, i když v létě oslavil už 91. narozeniny.